5 listopada w staniąteckim Domu Pełnym Kultury odbył się gminny etap Igrzysk Dzieci oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Wzięło w nim udział pięć szkół podstawowych oraz dwa gimnazja. Do etapu powiatowego w rywalizacji szkół podstawowych awansowały: Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza ze Staniątek oraz Społeczna Szkoła Podstawowa im. Lady Sue Ryder Niepołomice-Jazy. Na etapie gminnym zakończyły udział: Szkoła Podstawowa im. Królowej Jadwigi z Podłęża, Szkoła Podstawowa im. Króla Kazimierza Wielkiego z Niepołomic oraz Szkoła Podstawowa im. Wincentego Witosa z Woli Batorskiej. W etapie powiatowym wystąpią oba gimnazja, które zdecydowały się wystartować: Gimnazjum im. św. Brata Alberta z Podłeża oraz Gimnazjum im. LAdu Sue Ryder z Woli Batorskiej. Etap powiatowy już 19 listopada. Życzymy powodzenia!



30 października odbyła się III edycja Ogólnopolskich Mistrzostw Szkół i Przedszkoli w szachach. Po raz kolejny szachiści z całej Polski przyjechali do katowickiego Spodka. Wystartowało około 1500 uczestników. W tym roku nasz klub zorganizował wyjazd z chętnych szkół naszej gminy, co pozwoliło ponad 60 uczniom wystartować w tych wyjątkowych zawodach.
Zawodnicy zagrali 7 rund tempem po 10 minut dla zawodnika. Wysiłek najbardziej opłacił się Gabrieli Drozd (kl. II- SP im. W. Pallottiego w Krakowie) i Magdzie Budkiewicz (Gimnazjum- dziewczęta- Gimnazjum Niepołomice), które były bezkonkrencyjne w swoich kategoriach i zyskując 100% punktów zajęły pierwsze miejsca. Na drugim miejscu w grupie chłopców z klas trzecich uplasował się Jakub Micuła (SP Staniątki). Świetne, trzecie miejsce w grupie dziewcząt klas siódmych zajęła Katarzyna Zabłocka (SP Podłęże). Biorąc pod uwagę frekwencję turnieju należy wyróżnić wszystkie osoby, będące w pierwszych dziesiątkach swoich grup. A były to:
- w grupie klas 0- 5. Julia Drozd (Przedszkole nr 124 Kraków), 8. Milena Bednarczyk (SP Staniątki), 9. Aleksandra Pazdan (SP Niepołomice)
- w grupie klas I- 10. Gabriela Bera (SP Staniątki)
- w grupie klas III- 5. Michał Glaz (SP Niepołomice)
- w grupie klas VI- 5. Julia Gaczoł (SP Podłęże), 8. Piotr Rainer (SP Podłęże), 9. Filip Wnęk (SP Niepołomice-Jazy)
Duże brawa należą się organizatorom, którzy przeprowadzili zawody bardzo sprawnie, kończąc przed czasem. Najmłodsi zawodnicy z grup przedszkolnych otrzymali pamiątkowe medale. Każdy zawodnik wyjechał z nagrodą i mnóstwem dobrych emocji.
Całość wyjazdu od początku do końca koordynowała Agnieszka Mitoń, która powierzone zadanie wykonała w 100%. Dziękujemy szkołom podstawowym z Staniątek, Podłęża, Niepołomic i Woli Batorskiej za oddelegowanie nauczycieli do pomocy. Zależało nam, aby dzieci mogły zobaczyć tak dużą imprezę, zagrać z kolegami repreznetującymi inne województwa oraz spróbować rywalizacji na ogólnopolskim poziomie. Jesteśmy zadowoleni, że cel został zrealizowany i tak liczba grupa zdecydowała się na wyjazd. Bardzo byśmy chcieli żeby te zawody były bodźcem dla dzieci i młodzieży do jeszcze większego uczestnictwa w turniejach szachowych.
Wyniki dziewcząt: gimnazjum kl.0 kl.1 kl.2 kl.3 kl.4 kl.5 kl.6 kl.7 kl.8 ponadgimnazjalne
Wyniki chłopców: gimnazjum kl.0 kl.1 kl.2 kl.3 kl.4 kl.5 kl.6 kl.7 kl.8 ponadgimnazjalne
Strona turnieju: www.szachowekatowice.pl
Facebook: https://www.facebook.com/SzachywKatowicach/
Gratulujemy zwycięzcom!


Od początku września liczę od nowa aktywność zawodników w turniejach szachowych. Punkty są naliczane w następujący sposób:
- turnieje klasyczne (tempo gry powyżej 60 minut dla zawodnika)- 100% liczby zdobytych punktów
- turnieje szachów szybkich (tempo gry od P-11' do P-59')- 50% zdobytych punktów z zaokrągleniem w dół
- turnieje błyskawiczne (P-10 i mniej)- 1 punkt
Stan rywalizacji po październiku:
Dziewczęta:
1. Nowak Zuzanna 17pkt
2. Drozd Gabriela 16pkt
3. Nowak Emilia 13pkt
4. Feliks Agnieszka 12pkt
Boćwińska Wiktoria 12pkt
5. Dziża Natalia 10pkt
Chłopcy:
1. Kozak Karol 25pkt
2. Glaz Michał 22pkt
3. Micuła Jakub 18pkt
4. Klima Franciszek 10pkt
Rainer Piotr 10pkt
Sabat Tomasz 10pkt
Wnęk Filip 10pkt
Informacje odnośnie uczestnictwa w zawodach poza województwem małopolskim należy przesyłać wraz ze zdjęciami na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Od 26 do 28 października w krakowskim Hotelu Europejskim juniorzy rozgrywali IX Turniej Szachowy o Wieżę Wolności 1918 czyli Otwarte Mistrzostwa Małopolski w szachach szybkich i błyskawicznych.
Rywalizację rozpoczął Turniej Drużynowy szachów błyskawicznych. Grano w dwóch grupach: do lat 12 i do lat 18. Na starcie stanęło 11 drużyn, a w tym cztery nasze ekipy. Walka była bardzo zacięta, szczególnie wśród ekip, które zajęły cztery pierwsze miejsca. Ostatecznie zwyciężyła drużyna KKSz Kraków, a nasz pierwszy skład: Filip Wnęk, Piotr Rainer, Julia Gaczoł i Wiktoria Boćwińska uplasował się na czwartym miejscu. Pozostałe, bardzo młode drużyny na końcu stawki jednak dzieci zdobyły bezcenne doświadczenie:
9. UKS Goniec Staniątki II w składzie: Agnieszka Feliks, Zofia Klima, Zuzanna Kozicka, Weronika Niziołek
10. UKS Goniec Staniątki IV w składzie: Maja Baran, Dominik Marecik, Marcel Włodarz, Martyna Szwed
11. UKS Goniec Staniątki III w składzie: Damian Gaczoł, Filip Kozicki, Franciszek Klima, Emilia Nowak
Indywidualnie znakomity 100% rezultat na pierwszej szachownicy osiągnął Filip Wnęk. Dobrze zagrała też Julia Gaczoł z wynikiem 6 punktów na trzeciej szachownicy.
W sobotni poranek dalej graliśmy w szachy błyskawiczne, tym razem indywidualnie w grupach wiekowych do lat 8, 10 i 12. Ze względu na niską frekwencję połączono grupy chłopców i dziewcząt. Klasyfikacja pozostała oddzielna. Ten dzień był pod znakiem brązowych medali zdobytych przez Zofię Klima (grupa D10), Julię Gaczoł (grupa D12) i Filipa Wnęka (grupa C12). Pozostałe wyniki naszych juniorów:
GRUPA do lat 8
chłopcy: 5. Filip Kozicki, 7. Franciszek Klima, 11. Michał Martemianow, 15. Dominik Marecik, 19. Artur Krasnodębski
dziewczynki: 6. Zofia Sakowska
GRUPA do lat 10
chłopcy: 6. Damian Gaczoł, 11. Jakub Krasnodębski
dziewczynki: 5. Zuzanna Kozicka, 8. Weronika Niziołek,
Zawody zakończyły się w niedzielne popołudnie i wieczór turniejem szachów szybkich. I było to dobre popołudnie, choć medalistów z dnia poprzedniego nie było. Dwa złote medale zdobyli: Karol Kozak i Gabriela Drozd w grupie dzieci do lat 8. W pozostałych grupach konkurenci okazali się silniejsi. Pozostałe wyniki:
GRUPA do lat 8
chłopcy: 16. Michał Martemianow, 17. Artur Krasnodębski
GRUPA do lat 10
chłopcy: 5. Michał Glaz, 13. Jakub Krasnodębski
dziewczynki: 5. Maja Baran, 6. Emilia Nowak, 7. Martyna Szwed
GRUPA do lat 12
dziewczynki: 4. Zuzanna Nowak
szachy szybkie: Wyniki do lat 8 Wyniki do lat 10 Wyniki do lat 12
szachy błyskawiczne: Wyniki do lat 8 Wyniki do lat 10 Wyniki do lat 12
Gratulujemy!!!




W związku z napiętym harmonogramem najważniejszych wydarzeń szachowych dla klubu oraz wyjazdami p. Kingi zmianie ulegnie grafik zajęć w maju. Co się będzie dało to odpracujemy w konkretnych terminach, część zajęć niestety przepadnie. Proszę o przychodzenie na zajęcia według poniższego grafiku.
W Szkole Podstawowej w Suchorabie wszystkie zajęcia majowe odbywają się według stałego harmonogramu. W czerwcu zajęcia w Suchorabie nie będą się już odbywać.
11-15 maja 2026 - zajęcia szachowe w przedszkolach i szkołach i klubie są odwołane
UWAGA - zajęcia w piątek 15 maja w klubie odbywają się normalnie
18 i 19 maja 2026 - zajęcia szkolne, przedszkolne i klubowe odbywają się według stałego harmonogramu
20-29 maja 2026 - zajęcia przedszkolne i szkolne są odwołane,
zajęcia klubowe (wtorek, środa i piątek) odbywają się według stałego harmonogramu
Dodatkowe terminy zajęć dla osób, które by sobie chciały odrobić:
18 maja 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
1 czerwca 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
Proszę o uregulowanie niezapłaconych składek. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Kinga Siwek-Olaś
prezes UKS Goniec Staniątki
Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie do uczestnictwa w zajęciach szachowych organizowanych w budynku szkoły przez UKS Goniec Staniątki. Będa się one odbywać raz w tygodniu.
Harmonogram zajęć:
klasy 0 - piątki - 13:35-14:20
klasy 1-3 oraz w miarę wolnych miejsc starsze - piątki - 12:45-13:30
Prowadzący: instruktor Michał Mirski
Płatność za zajęcia - semestralna składka klubowa w kwocie 150zł/semestr
I semestr - płatność do 15 października 2025
II semestr - płatność do 15 lutego 2026
Opłatę należy uiścić na numer konta UKS Goniec Staniątki: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 - w tytule należy wpisać imię i nazwisko uczestnika zajęć
W ramach opłaconej składki klubowej uczniowie mogą uczęszczać na inne zajęcia szachowe organizowane w siedzibie klubu w Staniątkach i Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach.
Osoby zainteresowane zgłaszają się przez formularz zgłoszeniowy
Informacji udziela Kinga Siwek-Olaś prezes UKS Goniec Staniątki tel. 695 664 871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajęcia wystartują 3 października 2025. Zapraszamy!!!
Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach szachowych, które organizuje UKS Goniec Staniątki w Szkole Podstawowej w Staniątkach. Zajęcia szachowe będą się odbywać raz w tygodniu - w piątki - według poniższego harmonogramu:

UKS "Goniec" Staniątki
Rok założenia 1972
Staniątki 315 - Dom Kultury
32-005 Niepołomice
NIP: 683-20-08-558
REGON: 350824796
MBS W Wieliczce o/Niepołomice
nr: 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002