• Goniec Staniątki - rok zał. 1972
    Goniec Staniątki - rok zał. 1972
  • Goniec Staniątki - rok zał. 1972
    Goniec Staniątki
  • Goniec Staniątki - Jubileusz 50-lecia
    Goniec Staniątki - Jubileusz 50-lecia
  • Goniec Staniątki - Jubileusz 50-lecia
    Goniec Staniątki
  • Goniec Staniątki - Wspierają nas
    Wspierają nas

Jak co roku na początku września do Staniątek ściągają rzesze szachistów aby zagrać w turniejach szachowych organizowanych w ramach projektu "Szachy- ruch w stronę intelektu". Nie inaczej było i w tym roku. Szachowe granie rozpoczęło się 15 września, kiedy to rozegrany został Drużynowy Turniej szachowy dla dzieci z rocznika 2008 i młodsi. Turniej zgromadził 21 trzyosobowych drużyn z całego województwa małopolskiego. W ostatecznym rozrachunku gospodarze okazali się niezbyt gościnni. Wygrała drużyna UKS Goniec Staniątki 1 (w składzie: Michał Glaz, Jakub Micuła, Agnieszka Feliks) z dorobkiem 14 punktów meczowych. Na podium znalazły się jeszcze: MKS MOS Wieliczka (Kamil Pawłowski, Szymon Duda, Anna Ślusarczyk) i SP im. Wincentego Pallottiego z Krakowa (Maja Baran, Gabriela Drozd, Emilia Nowak). Najlepszy wynik na szachownicach osiągnęli: szach. 1- Karol Kozak (7pkt), szach. 2- Szymon Duda (6,5pkt) i szach. 3- Agnieszka Feliks (7pkt).

Wyniki

Od 16 do 23 września przez sobotę i dwie niedziele zawodnicy z rankingiem powyżej 1600 walczyli w Turnieju klasyfikacyjnym zgłoszonym do FIDE. Bezkonkurencyjny okazał się m Ryszard Kasperek (MKSz Gryf Dębica), który zgarnął główną nagrodę ze stuprocentowym wynikiem. Wyprzedził on Konrada Ciborowskiego jr (KKSz Kraków) oraz Jakuba Lenarta (Klub Szachowy Kana Tarnów). Najwyżej sklasyfikowanymi zawodnikami "Gońca" byli: Piotr Rainer oraz Michał Glaz, którzy uzyskali po 5,5 punktu, co wystarczyło na zajęcie 4. i 5. miejsca.  Najlepszą kobietą okazała się Julia Gaczoł (UKS Goniec Staniątki), która wyprzedziła Annę Ślusarczyk (MKS MOS Wieliczka) oraz Zuzannę Nowak (UKS Goniec Staniątki). Zadowolona może też być Katarzyna Zabłocka, która uzyskała I kategorię szachową. Pozostałe wyniki naszych zawodników: 11. Agnieszka Feliks, 15. Jakub Micuła, 17. Piotr Wnuk, 18. Wiktoria Boćwińska, 20. Gabriela Drozd, 21. Zuzanna Kozicka, 23. Karol Kozak, 24. Maja Baran.

Wyniki 

21 września odbył się turniej szachów błyskawicznych przeznaczony dla amatorów i amatorek (zawodników bez kategorii szachowych) z rocznika 2007 i młodszych. Do staniąteckiego domu kultury przyjechało 58 zawodników i zawodniczek. Wśród dziewcząt zwyciężyła Gabriela Smosna (SP Lubaszowa). Na drugim miejscu znalazła się Monika Trybulec (Rzuchowa), a na trzecim miejscu- Anna Kapusta (SP Łowczów). W rocznikach najlepsze okazały się: Gabriela Smosna (2009), Monika Trybulec (2008), Anna Kapusta (2010), Oliwia Sowiżdżał (2007) i Milena Bednarczyk (2012). Wśród amatorów całe podium należało do SP Lubaszowa. Pierwszy był Hubert Zybiński, drugi- Hubert Gawron, a trzeci- Igor Wiśniowski. Chłopcy otrzymali również nagrody w swoich rocznikach. Najlepszym wyróżnionym w roczniku 2008 był Bartłomiej Skrobot (SP Lubaszowa), a w roczniku 2012- Marcin Sowiżdżał. 

Wyniki dziewcząt                    Wyniki chłopców

22 września swój turniej zagrały dzieci z rocznika 2007 i młodsze pragnące uzyskać lub podnieść kategorie szachowe. Do szachowego boju stanęło 26 zawodników. Wśród dziewcząt zwyciężyła Julia Halaba (SP w Rokitnie), która wygrała wszystkie partie i cały turniej. Druga była Dorota Jankowicz, a trzecia- Roksana Wieczorek (UKS Goniec Staniątki). Wszystkie trzy dziewczynki uzyskały IV kategorie szachowe. V kategorię szachową zdobyła Karolina Skakuj (UKS Goniec Staniątki). Wśród chłopców najlepszy (i najmłodszy przy tym) był Wojciech Jamka (Ognisko TKKF w Dobczycach), który wyprzedził Dawida Klejdysza (Kłaj) i Filipa Bartkowiaka (SP w Sierczy). Wszyscy trzej panowie uzyskali IV kategorie szachowe. V kategorie szachowe zdobyli: Piotr Pręcikowski i Jakub Mitoń. 

Wyniki

Szanse na podniesienie kategorii szachowych mieli także zawodnicy z rankingiem 1250-1600, którzy rozegrali swoje zawody w dniach 22-23 września. W tej grupie zwyciężył Krzysztof Wajda tuż za którym uplasowali się: Kacper Polak (zdobyta III kategoria szachowa) oraz Kacper Pulit. Wśród zawodniczek najlepsza okazała się Natalia Górnisiewicz, która wyprzedziła Emilię Nowak i Zuzannę Górnisiewicz. Pozostałe wyniki naszych zawodników: 15. Tomasz Sabat, 19. Damian Gaczoł, 20. Franciszek Klima, 22. Weronika Niziołek, 26. Martyna Szwed, 28. Natalia Dziża, 29. Zofia Klima, 31. Filip Kozicki, 35. Mikołaj Kumięga, 36. Daria Niziołek, 38. Dominik Marecik.

Wyniki                                        Galeria

Dla naszych kilkunastu zawodników zawody były sprawdzianem formy przed Eliminacjami Międzywojewódzkimi Juniorów i Młodzików, które właśnie trwają w Bartkowej Posadowej. Dziękujemy za piękną, sportową walkę i zapraszamy na kolejne turnieje szachowe organizowane przez UKS Goniec Staniątki.

 

20 września staniątecki Dom Pełen Kultury ugościł młodych szachistów ze szkół powiatu wielickiego, którzy walczyli w Drużynowym Powiatowym Turnieju Szachowym rozgrywanym w ramach projektu. Należy wspomnieć, że dzieci uczestniczyły przez wakacje w szkoleniach prowadzonych przez instruktorów szachowych, by następnie zagrać zawody szachowe w obrębie powiatu uprawniające 4 najlepsze zespoły do reprezentacji na szczeblu wojewódzkim.

Na starcie stanęło 36 zespołów reprezentujących 10 szkół. Każdy z nich składał się z trzech chłopców oraz jednej dziewczynki, co dało liczbę około 140 zawodników walczących w turnieju. Zwycięską szkołą okazała się SP Przebieczany z dorobkiem 11 punktów. W  czwórce, która uzyskała awans znalazły się także: SP Siercza, SP Wola Batorska oraz SP Podłęże. Nie udało się tym razem awansować SP ze Staniątek oraz SP z Niepołomic- zabrakło odrobiny szczęścia. Organizatorzy nagrodzili pucharami drużyny do 6 miejsca. Dodatkowo wyróżnieni zostali najlepsi uczestnicy w projekcie. Każda drużyna szkolna otrzymała 2 komplety szachów oraz zegar szachowy, które z pewnością pomogą w doskonaleniu gry. Czterem wygranym drużynom gratulujemy i życzymy dobrych wyników w Finale Wojewódzkim, który odbędzie się w listopadzie.

Wyniki

fot. Kamil Baryczka

 

Wraz z nastaniem nowego roku szkolnego nasza seniorska drużyna po raz pierwszy w historii rozpoczęła walkę w II Lidze Seniorów, która rozgrywana była w Jastrzębiej Górze. Zakładanym, wymarzonym celem było utrzymanie się, co stało się niełatwą sztuką. W tegorocznej edycji zagrało 37 drużyn, z czego tylko 24 utrzymywały się. 

Zagraliśmy w nieco słabszym składzie niż ten, który wywalczył awans. Na pierwszej szachownicy wszystko z siebie dawał Przemysław Zieliński. Naszym czarnym koniem okazał się Damian Bednarczyk, który grając na drugiej szachownicy osiągnął świetny wynik 7 punktów, co dało mu trzecie miejsce na desce i pierwszą normę mistrza krajowego. Trzecia szachownica należała do Artura Łapczyńskiego, który w niezłym stylu zdobył 4 punkty. Dobrze spisał się nowy zawodnik naszego klubu- Michał Mirski, który z dorobkiem 5 punktów otarł się o pierwszą normę kandydacką. Jedyny junior w naszej ekipie- Filip Wnęk- grał nieźle, co przy odrobinie szczęścia sprawiało, że wygrywał partie niemożliwe do wygrania i uzyskał 4,5 punktu. Nieco szwankowała szachownica kobieca, gdzie walcząc o każdy punkt do końca ugrałam 1,5 punktu. Z góry wiedziałam, że jako debiutantka w tego typu rozgrywkach jestem skazana na pożarcie. Robiłam co mogłam i te moje punkty okazały się tą różnicą dzielącą nas od spadku do III ligi. 

Ostatecznie po zaciętych bojach z drużynami: KS Laura Chylice, UKS TSz Zieloni Zielonka, UKS Debiut Dziesiątka Olsztyn, Skoczek Trojański, UKS MDK-1 Hetman Bydgoszcz, Hetman ubezpieczenia 7 dni Konin, KSz Miedź Legnica II, LKS Zarzewie w Prudniku oraz KS Roszada Żory uzyskaliśmy 8 dużych punktów meczowych i 26,5 małych punktów. Dało nam to 24 miejsce i zostajemy w II Lidze na kolejny rok. Zapewniamy, że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Dziękujemy za wasze kciuki, słowa wsparcia w trudnych momentach oraz wszelkie wyrazy sympatii.

Kinga Siwek

Wyniki

Fot. Krzysztof Skiba

Jest już komunikat Eliminacji Międzywojewódzkich w Bartkowej, które odbędą się od 29 września /sobota/ do 6 października /sobota/. Posiadamy pewną kwotę na dofinansowanie startu zawodników, dlatego aby określić kwotę dotacji dla zawodnika prosimy o w miarę szybką informację, kto się wybiera. 

Szczegóły Eliminacji Międzywojewódzkich

 

UZUPEŁNIENIE

 

Aby wystartować z dofinansowaniem na EMJ należy niezwłocznie wyrazić chęć uczestnictwa (e-mail lub telefon do S. Tureckiego)- jest to ważne żebyśmy ustalili, jaką kwotą możemy dofinansować start zawodników, a jest ona uzależniona od liczby wybierających się. 

Drugim warunkiem startu jest uczestnictwo w Turnieju Szachowym tempem klasycznym, który rozpocznie się w Staniątkach w dniu 16 września, a zakończy się 23 września. 

Strona Turnieju

Harmonogram zajęć szachowych w maju 2026

W związku z napiętym harmonogramem najważniejszych wydarzeń szachowych  dla klubu oraz wyjazdami p. Kingi zmianie ulegnie grafik zajęć w maju. Co się będzie dało to odpracujemy w konkretnych terminach, część zajęć niestety przepadnie. Proszę o przychodzenie na zajęcia według poniższego grafiku.

W Szkole Podstawowej w Suchorabie wszystkie zajęcia majowe odbywają się według stałego harmonogramu. W czerwcu zajęcia w Suchorabie nie będą się już odbywać. 

11-15 maja 2026 - zajęcia szachowe w przedszkolach i szkołach i klubie są odwołane

UWAGA - zajęcia w piątek 15 maja w klubie odbywają się normalnie

18 i 19 maja 2026 - zajęcia szkolne, przedszkolne i klubowe odbywają się według stałego harmonogramu

20-29 maja 2026 - zajęcia przedszkolne i szkolne są odwołane,

                            zajęcia klubowe (wtorek, środa i piątek) odbywają się według stałego harmonogramu

Dodatkowe terminy zajęć dla osób, które by sobie chciały odrobić:

18 maja 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18

1 czerwca 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18

Proszę o uregulowanie niezapłaconych składek. W razie pytań jestem do dyspozycji.

Kinga Siwek-Olaś

prezes UKS Goniec Staniątki

Zajęcia szachowe 2025/2026 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Suchorabie

Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie do uczestnictwa w zajęciach szachowych organizowanych w budynku szkoły przez UKS Goniec Staniątki. Będa się one odbywać raz w tygodniu.

Harmonogram zajęć:

klasy 0 - piątki - 13:35-14:20

klasy 1-3 oraz w miarę wolnych miejsc starsze - piątki - 12:45-13:30

Prowadzący: instruktor Michał Mirski

Płatność za zajęcia - semestralna składka klubowa w kwocie 150zł/semestr

I semestr - płatność do 15 października 2025 

II semestr - płatność do 15 lutego 2026

Opłatę należy uiścić na numer konta UKS Goniec Staniątki: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 - w tytule należy wpisać imię i nazwisko uczestnika zajęć

W ramach opłaconej składki klubowej uczniowie mogą uczęszczać na inne zajęcia szachowe organizowane w siedzibie klubu w Staniątkach i Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach.

Osoby zainteresowane zgłaszają się przez formularz zgłoszeniowy

Informacji udziela Kinga Siwek-Olaś prezes UKS Goniec Staniątki tel. 695 664 871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zajęcia wystartują 3 października 2025. Zapraszamy!!!

Zajęcia szachowe w Szkole Podstawowej w Staniątkach w roku szkolnym 2025/2026

Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach szachowych, które organizuje UKS Goniec Staniątki w Szkole Podstawowej w Staniątkach. Zajęcia szachowe będą się odbywać raz w tygodniu - w piątki - według poniższego harmonogramu:

 
Klasy 0 - 13:40-14:25
Klasy 1 - 12:45-13:30
Klasy 2 i starsze - 14:30-16:00
 
 
Składka klubowa- I semestr- 150zł płatne do 15 października 2025 
Składka klubowa- II semestr- 150zł płatne do 15 lutego 2026
 
W ramach opłaconej składki klubowej można uczestniczyć bezpłatnie także w zajęciach, które organizuje UKS Goniec  Staniątki w siedzibie klubu oraz Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach:
 
wtorki - Laboratorium Aktywności Społecznej 15:30-16:15 
środy - siedziba klubu Dom Kultury w Staniątkach 14:45-15:15 (zerówki), 15:30-16:15 
 
Numer konta do wpłat: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 w tytule należy podać imię i nazwisko uczestnika zajęć
 
Zajęcia startują 19 września 2025. Prowadzący: Kinga Siwek-Olaś
 
Kontakt:
Kinga Siwek-Olaś- prezes- tel. 695664871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Aktualności odnośnie działalności klubu można znaleźć na stronie internetowej: www.goniecstaniatki.pl
 
Zachęcamy także do śledzenia naszej strony na Facebooku: https://www.facebook.com/klubszachowyGoniec oraz do dołączenia do grupy klubowej na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/1949241678706308 gdzie pojawiają się aktualności z życia klubu i ogłoszenia.
 
Klub organizuje turnieje szachowe oraz wyjazdy na zawody szachowe - uczestnictwo w nich jest dobrowolne. Pozostałe zawody szachowe, których nie organizujemy można znaleźć w serwisach: www.chessarbiter.com oraz www.chessmanager.com 
 
 Zapraszamy!!!
 
Formularz zapisu na zajęcia: https://forms.gle/3LBuEBEXGYFbJ9J5A
 

 

UKS "Goniec" Staniątki

Rok założenia 1972

 

Staniątki 315 - Dom Kultury 

32-005 Niepołomice

 

NIP: 683-20-08-558

REGON: 350824796

 

MBS W Wieliczce o/Niepołomice

nr: 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002