Nadszedł czas na podsumowanie aktywności turniejowej w I semestrze. Rekordzista Karol Kozak rozegrał 22 turnieje uwzględnione w klasyfikacji. Bardzo dużo grali też: Michał Glaz (19 turniejów), Gabriela Drozd (16 turniejów), Maja Baran (15 turniejów), Natalia Dziża (14 turniejów), Jakub Micuła Filip Wnęk i Filip Kozicki- 13 turniejów.
Najlepsi chłopcy (punkty z turniejów klasycznych, szybkich i aktywnych)- 1. Karol Kozak (67pkt) 2. Michał Glaz (50pkt) 3. Jakub Micuła (43 pkt) 4.Filip Wnęk (37pkt) 5. Piotr Wnuk (36pkt)
Najlepsze dziewczęta: 1. Gabriela Drozd (43pkt) 2. Zuzanna Nowak (33pkt) 3. Julia Gaczoł (29pkt) 4. Wiktoria Boćwińska (28pkt), 5. Emilia Nowak (28pkt)
Najlepsi w szachach klasycznych: 1. Karol Kozak (41pkt), 2. Jakub Micuła (29pkt), 3. Filip Wnęk (25pkt), 4. Michał Glaz (23pkt), 5. Piotr Wnuk (22pkt)
Najlepsi w szachach szybkich: 1. Gabriela Drozd (29pkt), 2. Michał Glaz (23pkt), 3. Karol Kozak (22pkt), 4. Maja Baran (17pkt), 5. Natalia Dziża (14pkt)
Najlepsi w szachach błyskawicznych: 1. Filip Wnęk, Dominik Marecik, Franciszek Klima (6 turniejów) 2. Filip Kozicki, Justyna Różeńska, Jakub Krasnodębski, Martyna Szwed, Marcel Włodarz (5 turniejów)
Najlepsi chłopcy ur. 2011 i młodsi: 1. Filip Kozicki (23pkt), 2. Sabat Tomasz (14pkt), 3. Marcel Kaleta (7pkt), Artur Krasnodębski (7pkt)
Najlepsze dziewczynki ur. 2011 i młodsze: 1. Justyna Różeńska (14pkt), 2. Julia Drozd (13pkt), 3. Gabriela Bera (7pkt)
Pamiętajcie, praktyka czyni mistrza!!!
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków naszego klubu na zabawę karnawałową, która odbędzie się 23 lutego w Hotelu GS Niepołomice. Koszt to 250zł od pary. W cenę są wliczone: 2 dania gorące, nielimitowane napoje ciepłe i zimne (nie dotyczy alkoholu), zimna płyta oraz DOBRA ZABAWA pod okiem DJ. Zapisy do 10 lutego przyjmuje p. Agnieszka Mitoń- tel. 600-888-292.
Zapraszamy!!!

Od 18 do 20 stycznia w Chorzowie odbywały się Akademickie Mistrzostwa Polski w szachach. Wśród zawodników z całej Polski znalazł się Damian Bednarczyk, który reprezentował barwy Uniwersytetu Ekonomicznego z Krakowa. Patrząc na wyniki indywidualne i drużynowe można powiedzieć, że krakowskie uczelnie przyciągnęły najzdolniejszych szachistów z arcymistrzem Danielem Sadzikowskim na czele.
Zawody indywidualne rozgrywane były przez pierwsze dwa dni. W turnieju mężczyzn Damian zdobył 6,5 punktu z 9 partii, co jest wynikiem bardzo dobrym patrząc na konkurentów oraz 59 numer startowy, który miał na początku. Dało to 19 miejsce przy 231 startujących. Na pochwałę zasługuje również fakt, że przegrał tylko jedną partię z FM Arkadiuszem Bebelem, który niestety zabrał Damianowi trzecie miejsce w klasyfikacji Uczelni Społeczno-Przyrodniczych.
Zawody drużynowe, również dwudniowe, pokazały jak wysoką pozycję zajmują krakowskie uczelnie na tle pozostałych w Polsce. W klasyfikacji ogólnej na podium znalazły się dwie: Akademia Górniczo-Hutnicza na drugim miejscu oraz Uniwersytet Jagielloński- na trzecim miejscu. AGH został przy tym najlepszą Uczelnią Techniczną, a UJ- najlepszym uniwersytetem. Uniwersytet Ekonomiczny uplasował się na drugim miejscu wśród Uczelni Społeczno-Przyrodniczych, co przyniosło Damianowi srebrny medal. Jak mówił Damian, bardzo żal przegranej ostatniej bo partii bo była dow ygrania a tym samym złoty medal był w zasięgu ręki. Tym razem się nie udało ale czekamy na poprawienie wyniku w przyszłorocznych AMP.
Gratulacje!!!
Wyniki mężczyzn Wyniki drużynowe
Zdjęcie pochodzi ze strony FB AMP w szachach.

W pierwszym tygodniu ferii odbył się cykl turniejów szachowych "Ferie z Gońcem 2019". Szachistów gościła tym razem Szkoła Podstawowa im. A. Mickiewicza w Staniątkach. Dzieci, młodzież i dorośli rozegrali 4 turnieje szachowe. w Każdym z nich można było zdobyć lub podnieść kategorie szachowe. Zawodnicy grali w grupach, których kryterium podziału był posiadany ranking szachowy. Sędzią głównym zawodów był Kamil Baryczka. Zdecydowanie najlepszym wynikiem naszych klubowiczów jest zwycięstwo w najsilniejszej grupie A Filipa Wnęka z kompletem punktów, co dało mu pierwszą normę kadydacką. Zwyciężył aż o 3 punkty przed drugim Jakbem Lenartem! O kobiecą normę kandydacką otarła się w tej samej grupie Julia Gaczoł- brakło jej niewiele ale za to może się pochwalić bardzo dużym zyskiem rankingu FIDE. Zwycięsko w grupie D zakończyła też zawody Gabriela Bera, która była najlepsza w klasyfikacji dziewcząt i zdobyła IV kategorię szachową.
Zawody rozpoczęły się od jednodniowego turnieju grupy D dla dzieci z rankingiem 1200 i niższym. Wystartowało 60 zawodników. Osobno były klasyfikowane dziewczeta i chłopcy. Dzieci otrzymały także nagrody w kategoriach wiekowych. Cały turniej wygrał Lech Gałosz (SP Nielepice), który wyprzedził Krzysztofa Szczygieł (SP 1 Wadowice) oraz Grzegorza Nawalany (MKS MOS Wieliczka). Wśród dziewcząt na najwyższym stopniu podium stanęła Gabriela Bera (UKS Goniec Staniątki). Tuż za nią znalazła się Zuzanna Turecka (UKS Goniec Staniątki) oraz Nadia Radzięta (Rzezawa). Nagrody w roczniku 2012 i młodsi otrzymali: Milena Bednarczyk (UKS Goniec Staniątki), Kalina Kotara (SP Niepołomice), Grzegorz Rabenda i Wojciech Rabenda (obaj Gens Una Sumus Kraków). Cieszą zdobyte kategorie szachowe:-
- IV- Marcel Kaleta (SP Niepołomice), Gabriela Bera, Zuzanna Turecka (obie UKS Goniec Staniątki)
- V- Piotr Bednarczyk (SP Staniątki), Franciszek Filipowski (UKS Goniec Staniątki), Daria Bednarczyk (UKS Goniec Staniątki), Milena Bednarczyk (UKS Goniec Staniątki)
Pozostałe miejsce w grupie D: 5. Marcel Kaleta (SP Niepołomice), 6. Mateusz Mitoń (UKS Goniec Staniątki), 10. Gabriela Bera (UKS Goniec Staniątki), 12. Zuzanna Turecka (UKS Goniec Staniątki), 14. Piotr Bednarczyk (SP Staniątki), 21. Franciszek Filipowski (UKS Goniec Staniątki), 22. Jakub Mitoń (UKS Goniec Staniątki), 25. Daria Bednarczyk (UKS Goniec Staniątki), 28. Milena Bednarczyk (UKS Goniec Staniątki), 29. Magdalena Pigoń (SP Staniątki), 41. Kalina Kotara (SP Niepołomice), 44. Wojciech Kowalski (SP Staniątki), 47. Kajetan Strojek (SP Staniątki), 52. Wojciech Rybiański (SP Podłęże), 60. Magdalena Gac (UKS Goniec Staniątki).
14 stycznia trzydniowe zawody rozpoczęła grupa A, gdzie zagrało 14 uczestników. Oprócz Julki i Filipa na grę zdecydowało się jeszcze kilku naszych zawodników. Na siódmym miejscu uplasował się Jakub Micuła. Nieco słabiej poszło tym razem: Zuzannie Nowak (12 miejsce), Michałowi Glaz (13 miejsce) i Karolowi Kozakowi (14 miejsce). Walka była bardzo zacięta, zdecydowało doświadczenie i posiadane umiejętności.
We wtorek do grającej już grupy A dołączyli szachiści o rankingach 1250 do 1600. Zostali podzieleni na dwie odrębne grupy. Osobno grali Ci z rankingiem 1600, osobno z rankingiem 1250-1400.
W grupie B (ranking 1600) nasi reprezentaci nawet nie zbliżyli się do podium w ogólnej klasyfikacji. Najwyżej znalazł się Piotr Wnuk, który był dziesiąty. Wśród dziewcząt czwarte miejsce zajęła Zuzanna Kozicka, a piąta była Wiktoria Boćwińska. Na 16 miejscu znalazł się Damian Gaczoł.
W grupie C (ranking 1250-1400) bardzo dzielnie w czołówce grały: Natalia Dziża oraz Emilia Nowak. Ostatecznie tylko Natalka stanęła na trzecim stopniu podium w klasyfikacji dziewcząt. Bardzo niewiele zabrakło aby zdobyła II kategorię szachową. Trochę szczęścia i 6 "oczek" zabrakło też Martynie Szwed do uzyskania III kategorii. Pozostałe wyniki w tej grupie:
- dziewczęta- 3. Natalia Dziża, 4. Emilia Nowak, 6. Martyna Szwed, 12. Justyna Różeńska
- chłopcy- 18. Marcel Kaleta, 19. Filip Kozicki.
Dziękujemy za udział tak licznemu gronu szachistów z całej Małopolski oraz spoza województwa. Nieszczęśliwie zawody nałożyły się na zimowiska, co z pewnością przełożyło się na frekwencję choćby miejscowych zawodników ze Szkoły Podstawowej w Staniątkach.
Serdecznie zapraszamy na kolejne zawody już na początku kwietnia!!!
Wyniki: gr. A gr. B gr. C gr. D
Fot. Paweł Gaczoł
W związku z napiętym harmonogramem najważniejszych wydarzeń szachowych dla klubu oraz wyjazdami p. Kingi zmianie ulegnie grafik zajęć w maju. Co się będzie dało to odpracujemy w konkretnych terminach, część zajęć niestety przepadnie. Proszę o przychodzenie na zajęcia według poniższego grafiku.
W Szkole Podstawowej w Suchorabie wszystkie zajęcia majowe odbywają się według stałego harmonogramu. W czerwcu zajęcia w Suchorabie nie będą się już odbywać.
11-15 maja 2026 - zajęcia szachowe w przedszkolach i szkołach i klubie są odwołane
UWAGA - zajęcia w piątek 15 maja w klubie odbywają się normalnie
18 i 19 maja 2026 - zajęcia szkolne, przedszkolne i klubowe odbywają się według stałego harmonogramu
20-29 maja 2026 - zajęcia przedszkolne i szkolne są odwołane,
zajęcia klubowe (wtorek, środa i piątek) odbywają się według stałego harmonogramu
Dodatkowe terminy zajęć dla osób, które by sobie chciały odrobić:
18 maja 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
1 czerwca 2026 - siedziba klubu w Staniątkach - I grupa od 16 do 17, II grupa od 17 do 18
Proszę o uregulowanie niezapłaconych składek. W razie pytań jestem do dyspozycji.
Kinga Siwek-Olaś
prezes UKS Goniec Staniątki
Serdecznie zapraszamy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Suchorabie do uczestnictwa w zajęciach szachowych organizowanych w budynku szkoły przez UKS Goniec Staniątki. Będa się one odbywać raz w tygodniu.
Harmonogram zajęć:
klasy 0 - piątki - 13:35-14:20
klasy 1-3 oraz w miarę wolnych miejsc starsze - piątki - 12:45-13:30
Prowadzący: instruktor Michał Mirski
Płatność za zajęcia - semestralna składka klubowa w kwocie 150zł/semestr
I semestr - płatność do 15 października 2025
II semestr - płatność do 15 lutego 2026
Opłatę należy uiścić na numer konta UKS Goniec Staniątki: Małopolski Bank Spółdzielczy 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002 - w tytule należy wpisać imię i nazwisko uczestnika zajęć
W ramach opłaconej składki klubowej uczniowie mogą uczęszczać na inne zajęcia szachowe organizowane w siedzibie klubu w Staniątkach i Laboratorium Aktywności Społecznej w Niepołomicach.
Osoby zainteresowane zgłaszają się przez formularz zgłoszeniowy
Informacji udziela Kinga Siwek-Olaś prezes UKS Goniec Staniątki tel. 695 664 871, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zajęcia wystartują 3 października 2025. Zapraszamy!!!
Zapraszamy do uczestnictwa w zajęciach szachowych, które organizuje UKS Goniec Staniątki w Szkole Podstawowej w Staniątkach. Zajęcia szachowe będą się odbywać raz w tygodniu - w piątki - według poniższego harmonogramu:

UKS "Goniec" Staniątki
Rok założenia 1972
Staniątki 315 - Dom Kultury
32-005 Niepołomice
NIP: 683-20-08-558
REGON: 350824796
MBS W Wieliczce o/Niepołomice
nr: 32 8619 0006 0060 0600 1687 0002